Čekejte prosím...

Jak se motivovat k učení cizího jazyka?

Naučit se cizí jazyk je pro leckoho opravdový oříšek. Motivace je proto asi to nejdůležitější. Většina z nás, stejně jako nadšení, chuť a odhodlání naučit se konečně pořádně mluvit cizím jazykem nebo zvládnout další cizí jazyk, ji má minimálně na začátku.

Přihlásíme se do kurzu nebo si najdeme lektora/ku cizího jazyka, nakoupíme si učebnice, slovník a aplikace a pilně se učíme. Vše funguje, jak má. Ovšem po nějaké době přijde krize, zjistíme, že to nejde tak rychle a efektivně, jak jsme si naplánovali, a proto začneme hledat únikové cesty, a je pro nás čím dál těžší se rozhodnout, zda náš drahocenný volný čas budeme věnovat právě učení se nových slovíček a gramatiky nebo jestli si raději zajdeme do kavárny, kina nebo zasportovat. A nakonec to dopadne jako se všemi našimi předsevzetími a my to zabalíme úplně. 

Je pravděpodobné, že jste se s tímto problémem již několikrát setkali. Krize prostě přicházejí, ale také odcházejí. Jen je potřeba se na ně připravit, počítat s nimi a zvládnout je. Dnes existuje spousta úžasných věcí, které můžete udělat. Jistě se ve Vašem okolí najdou lidé, kteří Vám ochotně poradí. Potíž je ale v tom, že každý přispěchá s jinou radou a některé z nich si dokonce protiřečí. Navíc to, že něco pomohlo Vaší kamarádce, ještě automaticky neznamená, že to bude fungovat u Vás. Jak tedy správně začít a vytrvat, a co, kdy, kde a jak často pro zvládnutí cizího jazyka udělat? 

1. Proč byste se měli učit cizí jazyk?

Ze všeho nejdříve si ujasněte, proč se chcete cizí jazyk naučit. Možná to zní jako banalita, ve skutečnosti je to však důležitý základ, na kterém budete stavět. Zamyslete se nad tím, jaké jsou tři hlavní důvody, proč si přejete umět cizí jazyk. Děláte to pro sebe, nebo pro někoho jiného? Musíte, nebo chcete? Jakou máte motivaci? Pokud nemáte pádný důvod, proč se cizí jazyk chcete učit, budete mnohem méně motivováni.

Naučte se jeden jazyk a ihned budete částečně rozumět mnoha dalším jazykům ze stejné jazykové rodiny. Každý jazyk z Vás tak udělá trochu jiného člověka, než jakým jste byli bez něj. Možná jste si všimli, že když delší dobu aktivně používáte jinou řeč než svoji mateřštinu, začínáte trochu jinak přemýšlet a chovat se jako občan dané národnosti, což může být nesmírně obohacující zážitek.

Můžete mít ale i racionálnější důvody, proč se učit cizí jazyk, jako např. že se domluvíte s cizinci, které potkáte v rodné zemi nebo v zahraničí, oslníte svého současného nebo budoucího zaměstnavatele, zvládnete si přečíst článek na Internetu bez Google překladače, zaposloucháte se do písničky v rádiu a budete jí rozumět nebo si vychutnáte Váš oblíbený film či seriál nebo si přečtete nějakou zajímavou knihu v originále.

Úplně nejlepší cestou je vypsat si konkrétní důvody, proč daného cíle chcete dosáhnout, a co Vám to přinese. Ke každému z hlavních důvodů pak přidejte ještě tři další, dílčí důvody. Určitě je dobré si je napsat v 1. osobě jednotného čísla a v přítomném čase. Také si nezapomeňte představit všechny pozitivní emoce, které se s výsledným stavem pojí. 

  1. Chci si zlepšit angličtinu, kvůli práci v USA; - Protože si chci koupit dům. Protože chci zjistit, jaké to je žít v cizí zemi. Protože práce, kterou dělám mě nebaví.
  2. Chci se naučit anglicky, abych mohl/a procestovat Nový Zéland; - Protože je to můj velký sen. Protože je to nádherná země. Protože chci poznat místní lidi.
  3. Chci se naučit anglicky, protože se chci dívat na americké seriály a filmy v originále. - Protože miluji americký humor. Protože se chci naučit americkou angličtinu. Protože mi to zvýší úroveň angličtiny.

2. Představte si sebe jako ideálního studenta.

Zkuste si sebe představit jako ideálního studenta. Namalujte si postavičku a k ní si zapište, jaký jste student, co děláte a jak se chováte. V době obědové pauzy se učím anglicky s aplikací. Píši si v angličtině nákupní seznamy. Na poličce mám pouze knihy v anglickém originále. Dívám se na filmy v angličtině s anglickými titulky. Na internetu mám nastaven text v angličtině. Hraji počítačové hry v angličtině. Chatuji si s americkými přáteli.

Už tedy víte, proč se chcete učit cizí jazyk a jaký jste student. Určitě ale znáte rčení „Sejde z očí, sejde z mysli". Z tohoto důvodu byste si měli vytvořit vision board neboli motivační tabuli. Může mít různé podoby od vytištěného papíru na ledničce přes koláž až po nástěnku. Vyberte si takovou formu, která Vám je  blízká. Pohled na vision board by Vás měl motivovat k učení, dodávat Vám odvahu, a také Vám stále připomínat, že jste se ke studiu cizího jazyka pevně rozhodli. Aby se Vám podařilo  začít a vytrvat, měli byste se k motivační tabuli pravidelně vracet a mít ji neustále na očích. 

Co bude Váš vision board  obsahovat, je jen na Vás. Určitě si na ní ale vyvěste dvě věci, a to důvody, proč se chcete naučit cizí jazyk, a charakteristiku Vás coby  ideálního studenta. Také byste měli připojit soupis toho, co přesně byste chtěli v cizím jazyce zvládnout. Opět platí pravidlo, čím konkrétnější, tím lepší. Když se začnete chovat, jako ideální student a vydržíte u toho, tak se z Vás právě takový student stane. Jinými slovy, aby se změnila psychika, musí se nejprve změnit jednání.

3. Vykročte tím správným směrem.

Existuje spousta úžasných metod, nástrojů a přístupů, které můžete zvolit k učení se cizího jazyka. Stačí se jenom správně rozhodnout. Je to přece tak jednoduché. Výzkumy však ukazují, že mají-li lidé na výběr ze tří a více možných variant, často si nevyberou ani jednu a raději své rozhodnutí odloží na později. A tak vlastně nikdy nezačnou. 

Možná Vás to překvapí, ale na tom, co přesně budete pro cizí jazyk dělat, nakonec až tak nezáleží. Nejpodstatnější je porazit rozhodovací paralýzu a začít. Uděláte mnohem lépe, když svůj čas a energii věnujete ovládnutí cizího jazyka, než když budete jen donekonečna přemítat o všech úžasných způsobech, jak to provést.

Od skutečného začátku Vás dělí už jen jeden krok, zcela jednoznačně si definovat, co, kdy a kde budete pro zlepšení cizího jazyka dělat. Buďte při tom maximálně konkrétní. V rozhodování ve výběru činností, kterým se budete věnovat, Vám pomohou následující otázky: Co bych rád/a zlepšil/a? Co mě baví či láká? a Co je pro mě snadné a dostupné? 

Pokud si potřebujete rozšířit slovní zásobu a rádi si hrajete s aplikacemi a moderními technologiemi, můžete vsadit na pravidelnou výuku s výukovou aplikací zaměřenou na procvičování slovíček. Na výběr jich máte velké množství. Jestliže budete chtít zlepšit svou schopnost porozumět psanému textu a baví Vás čtení knih, můžete si stáhnout zjednodušenou verzi nějakého titulu na určité úrovni a číst si s pomocí elektronické čtečky. 

Jestliže již víte, co přesně chcete, měli byste si stanovit, kdy se budete vybraným aktivitám věnovat. Co rozhodně nefunguje, jsou odpovědi jako „Až budu mít čas." nebo „Až nastane ta pravá chvíle.". Vždy se najde něco, co si žádá naši pozornost a brání nám v učení, ať je to počasí, špatná nálada, nepříjemný kolega... Ideální chvíle na učení v podstatě neexistuje. Proto je dobré si jednotlivé aktivity předem naplánovat nebo zapsat do diáře. Opět při tom buďte co nejkonkrétnější. Nepište si - ráno, odpoledne nebo večer, ale např. během pití ranní kávy, v obědové pauze nebo po večeři. 

Nakonec byste si měli ujasnit, kde se budete dané aktivitě věnovat, např. u svého psacího stolu, na sedačce v obýváku nebo na zahradě apod.. Skvěle funguje, když propojíte učení s nějakým zvykem, který máte zažitý, třeba s ranní kávou, cestou do práce nebo čajem o páté. Váš zvyk bude fungovat pro učení jako spouštěč. 

4. Upleťte si na sebe anglický bič.

Nezní to úplně nejlépe, ale je to velmi užitečné, protože se tím donutíte k činnosti a zvládnete, co jste si předsevzali. Určitě se Vám stalo, že jste se místo procvičování přítomného času prostého a průběhového věnovali dívání se na televizi apod. 

Jak si takový anglický bič na sebe uplést? První možností je dát to vědět světu kolem sebe. Rozhodněte se, co přesně zvládnete a do kdy to stihnete, a pak to Všem řekněte, rodině, přátelům, kolegům v práci nebo to napište na Facebook, Instagram či do diskusních skupin. Když o Vašem závazku všichni budou vědět, bude Vám pak trapné se na to vykašlat.

V dodržení předsevzetí nám také může pomoci, když si o jeho plnění vedeme pravidelné záznamy. Díky nim nesklouzneme zpět ke starým zlozvykům a zůstáváme na správné cestě. Tohle platí pro celou řadu oblastí, včetně učení se jazyků. Můžete si pravidelně měřit, kolik času každý den trávíte studiem cizího jazyka, a jednou za čas prozkoumat, jak se Vaše čísla vyvíjejí a zda náhodou není vhodná chvíle trochu přidat.

5. Najděte si spřízněnou duši.

Dalším tipem je najít si spřízněné duše, tzn. lidi s podobným  cílem, neboť ve dvou a více se to lépe táhne. Zkuste si najít někoho, kdo se také snaží osvojit si cizí jazyk stejně jako vy. Budete se tak vzájemně motivovat a podporovat, protože budete mít společný cíl. A nejen to, můžete spolu sdílet své studijní výsledky, co se Vám osvědčilo nebo diskutovat o nových nápadech a tricích. Ke studiu pak budete i díky tomu cítit větší závazek, protože v tom svého studijního partnera nebudete chtít nechat samotného. 

Vaším parťákem může být i samotný/á lektor/ka. Výhodou je, že Vám nepochopenou látku může ihned vysvětlit, když něčemu nerozumíte, nejde Vám to a ztrácíte motivaci v dalším studiu. Proto je důležité mít možnost konzultace a ujištění se, že látce rozumíte. Přidejte se do nějaké existující skupiny, např. na Facebooku nebo si vytvořte svou vlastní. Je náročné být na tak velký úkol úplně sám. Skvěle naopak fungují společenství, kde se lidé vzájemně podporují a dodávají odvahu. 

6. Odměňujte se.

Zkuste se na své studium dívat co nejpozitivněji, radovat se z každého dílčího pokroku, pochválit se, když něco zvládnete, a odměňovat se za své úspěchy. Jestliže máte sepsané dílčí cíle, připište si k nim i odměnu, kterou si dopřejete, když cíl splníte. Málokdo se umí odměnit. To, že lidé cíle dosáhnou, berou jako samozřejmost. Většina si v duchu řekne, že to ani nestojí za řeč, a to je chyba.

Pro lidskou psychiku je odměna velmi důležitá, pomáhá udržet motivaci a je spojená i s příjemným pocitem. Proto pokud jste se např. zvládli vyhoupnout z chronického začátečníka na mírně pokročilého studenta, dejte si svůj oblíbený steak, kupte si něco hezkého na sebe nebo jeďte na svou vysněnou dovolenou. Lidský mozek pozitivní pocity uloží, a to bude hnací motor pro motivaci do dalšího studia. 

7. Odolejte krizím.

Když jde vše podle plánu a cíle dosáhnete, následuje odměna. A co když se cíl nepodaří splnit? Má přijít trest? Podle vědeckých názorů do výuky negativní emoce ale nepatří a motivaci trestem se nedoporučuje. Ledaže byste se nebrali tak vážně a uměli byste se potrestat s nadhledem a s humorem. Například byste si museli obléknout šílený starý svetr se sobem, zazpívat před přáteli karaoke nebo si vymyslet nějaký podobně šílený trest.

Ať už se rozhodnete pro trest nebo ne, rozhodně se z nesplnění cíle nemusíte hroutit. Neznamená to, že jste špatní vy, ale že jste si možná cíl špatně definovali. Možná zjistíte, že jste si dali moc obtížný cíl. Nedopřáli jste si dostatek času pro jeho splnění nebo byl cíl moc obecný. Vydefinujte cíl nový a vyvarujte se předchozích chyb.

PODZIMNÍ KURZY 2024

Již nyní si můžete naplánovat podzimní kurz! Vyberte si z naší nabídky!


  • ceny již od 3520 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/od 3740 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3960 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 220 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • podzimní kurzy začínají v týdnu od 16. 9. do 20. 9. 2024

SLEVY & BENEFITY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji!

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 25 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00
Česká republika

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

esp-olomouc@email.cz

FACEBOOK