Nejlepší nástroje pro online výuku
Online výuka se stává ideální alternativou v situacích, kdy není možné scházet se s lektorem osobně. Díky technologickému pokroku je e-learning dnes na vysoké úrovni a nabízí široké spektrum možností, jak efektivně přenášet znalosti a dovednosti studentům. K dispozici jsou různé platformy a nástroje, které zjednodušují proces výuky a zvyšují jeho dostupnost. Navíc některé společnosti v reakci na mimořádné okolnosti zpřístupňují své obvykle placené služby zcela zdarma, což ještě více rozšiřuje možnosti studia.
Jednou z nejefektivnějších forem online výuky jsou video hovory s lektorem. Tento způsob umožňuje studentům procvičovat mluvený projev a aktivně se zapojit do výuky. Díky živé interakci mohou studenti okamžitě pokládat otázky, reagovat na podněty lektora a dostávat zpětnou vazbu na své odpovědi. Video hovory také napodobují přirozenou komunikaci, což je klíčové pro rozvoj jazykových dovedností a zlepšení porozumění při přímém poslechu.
Další výhodou online výuky je její flexibilita a přizpůsobivost. Lektor může snadno reagovat na aktuální potřeby studenta a zaměřit se na konkrétní oblasti, které vyžadují více pozornosti. Může jít například o vysvětlení gramatických jevů, procvičování výslovnosti nebo rozšiřování slovní zásoby. Výuka je tak více personalizovaná a odpovídá individuálním cílům a tempu každého studenta.
E-learning také nabízí obrovské množství doplňkových materiálů a interaktivních nástrojů. Studentům jsou dostupné online testy, aplikace na procvičování slovní zásoby, multimediální obsah nebo digitální učebnice. Tyto materiály obohacují výuku a umožňují studentům trénovat i mimo hlavní hodiny. Mnohé platformy navíc sledují pokrok studentů a pomáhají identifikovat oblasti, kde je třeba se zlepšit.
I když osobní kontakt s lektorem má své nenahraditelné kouzlo, online výuka přináší mnoho výhod, které ji činí plnohodnotnou alternativou. Díky technologickým možnostem je možné udržet kvalitu výuky i v prostředí digitální komunikace. Online forma navíc často šetří čas, usnadňuje organizaci a dává studentům přístup k nejrůznějším zdrojům. Ať už z důvodu časové vytíženosti, vzdálenosti nebo jiných okolností, online výuka se stává stále důležitější součástí moderního vzdělávání.
Classflow (https://prod.classflow.cz/classflow/#!/)
Classflow Vám umožňuje vytvořit vlastní lekci nebo online tabuli, kterou v reálném čase také můžete nasdílet kvízy, testy a další. Služba je navíc oproti jiným dostupná i v češtině, což může spolupráci učitelů a studentů výrazně ulehčit.
FaceTime (https://support.apple.com/cs-cz/HT204380)
Pokud máte iPhone, iPad či Mac, jistě důvěrně znáte FaceTime. Prostřednictvím něj se totiž můžete jednoduše a zdarma propojit s ostatními uživateli Apple produktů – samozřejmě jen tehdy, když máte k dispozici internetové připojení.
Google Duo (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.tachyon&hl=cs)
Vyzkoušet můžete i Google Duo, který pracuje přes telefonní číslo a dobře funguje pro one-on-one lekce. Google Duo je aplikace s nejkvalitnějšími videohovory. Je jednoduchá, spolehlivá a funguje na telefonech a tabletech Android a iOS, na chytrých zařízeních i na webu.
Google Hangouts (https://hangouts.google.com/)
Pokud již máte svůj účet u Googlu, budete mít automaticky také přístup k jejich službě Google Hangouts, která je obdobou známější služby Skype. Google Hangouts umožňuje bezplatné videohovory, hlasové hovory nebo klasický chat. Můžete si povídat mezi čtyřma očima nebo ve skupinovém chatu s partou přátel a sdílet, co potřebujete s použitím fotek, videí, map, smajlíků emoji nebo animovaných obrázků GIF, ať už jste kdekoli.
Libovolnou konverzaci můžete jediným klepnutím převést na videohovor, při kterém můžete komunikovat až s 10 lidmi. Telefonovat můžete z počítače i zařízení Android a iOS, přičemž volání ostatním uživatelům služby Hangouts je zcela zdarma. Aplikaci Hangouts můžete propojit se svým účtem Google Voice a pak pomocí ní telefonovat, posílat zprávy SMS a používat hlasovou schránku. Spojit se s kontakty na zařízeních Android a iOS se můžete i na webu, konverzace budete mít vždy synchronizované na všech svých zařízeních. Kontaktům můžete napsat kdykoliv, i když zrovna nejsou online.
Pokud chcete mít kromě videohovorů také hezky zorganizované zadávání a odevzdávání úkolů, sdílení materiálů a zadávání kvízů, pomůže vám v tom Google Classroom – slouží jako ideální doplněk k některé z již zmíněných platforem. Jednoduché sdílení materiálů je možné i přes Google Docs – služba umožňuje i jejich editaci a správu, je zcela zdarma a poskytuje velké úložiště.
Jitsi (https://jitsi.org/)
Pokud byste se se svými studenty rádi potkali v rámci videokonference, bezplatně je to možné uskutečnit například na Jitsi.
LearnCube (https://www.learncube.com/)
LearnCube byl vytvořen přímo za účelem simulace výuky v běžné třídě. V současnosti je zřejmě nejoblíbenějším nástrojem této kategorie. Funguje v internetovém prohlížeči, odpadá tedy potřeba cokoliv stahovat a instalovat. Součástí jsou interaktivní online tabule, interaktivní zvuk a video, chat, funkce simulující studentovo zvednutí ruky a přihlášení se o slovo, snadné sdílení souborů, nahrávání výuky, systém pro zadávání domácích úkolů a jejich vyhodnocení lektorem, rozvrhy a plánování výuky.
Microsoft Teams (https://www.microsoft.com/cs-cz/microsoft-365/microsoft-teams/group-chat-software)
Velikou výhodou platformy Microsoft Teams je možnost širokého zázemí. V soukromém týmu, který s lektorem, případně také s dalšími studenty, vytvoříte, můžete, kromě videohovorů, chatovat či sdílet soubory nebo při samotných lekcích pracovat ve sdíleném souboru. Pro práci v programu je ale nutné mít k dispozici licenci Microsoft Office 365. S pomocí Microsoft Teams se můžete podělit o své názory a vyjádřit svou osobnost, posílat GIFy, nálepky a emoji ve skupinových chatech i individuálních konverzacích.
Stisknutím jednoho tlačítka okamžitě přejdete ze skupinového chatu do videokonference. Ať už má tým 2, nebo 10 000 členů, může se sejít na jednom místě, a to bez ohledu na to, z kolika míst se připojí. Můžete volat a přijímat hovory v rámci interních i externích skupin pomocí funkcí pro volání, telefonní systém, volací plán nebo přímé směrování v Microsoft Teams. V Teams můžete také snadno najít, sdílet a upravovat soubory v reálném čase pomocí známých aplikací, jako je Word, PowerPoint a Excel.
Skype (https://www.skype.com/cs/)
Skype výuka je moderní způsob výuky cizího jazyka, která probíhá online přes internet pomocí programu Skype, který umožňuje videohovory, internetové telefonování, sdílení obrazovky, nahrávání hovorů, posílání souborů a zasílání zpráv. Skype výuka je vhodná jak pro jednotlivce, tak i pro dvojice či menší skupiny. Skype umožňuje videohovory na kvalitní úrovni mezi dvěma a více počítači, a to zcela zdarma. Lektor tak může komunikovat se studenty všude, kde je přístup k rychlému internetu.
Skype lekce probíhá jako klasická hodina, ale má tu výhodu, že studujete v pohodlí svého domova či firmy a komunikujete s lektorem pomocí mikrofonu a webové kamery. Pokud skype nepoužíváte, můžete si ho zdarma stáhnout na https://www.skype.com/cs/get-skype/ a je dobré si ověřit, zda máte k dispozici vysokorychlostní připojení, web kameru a mikrofon (zabudovaný) nebo sluchátka s mikrofonem.
Pomocí integrovaného sdílení obrazovky můžete během hovoru snadno sdílet prezentace, fotky nebo jakýkoli jiný obsah na obrazovce. Pozor, v době, kdy sdílíte obrazovku, Vás druhá osoba neuvidí. Obrazovku můžete sdílet tak, že během hovoru kliknete na tlačítko +Další možnosti a zahájíte sdílení obrazovky. Skype umožňuje nahrát celý hovor, tedy výuku. Díky tomu umožníte studentům se k hodině vrátit. Hovor nahrajete tak, že kliknete na tlačítko +Další možnosti a spustíte nahrávání.
Sdílet můžete fotky, videa a ostatní soubory do velikosti až 300 MB. Stačí je přetáhnout do okna s konverzací. Odpovídat rychle na zprávy můžete vtipnými reakcemi nebo lze upoutat něčí pozornost pomocí @zmínek. Pokud si zapnete funkci "rozostření pozadí", tak se za Vámi pozadí okamžitě jemně rozostří, takže v centru pozornosti zůstanete jen vy.
WhatsApp (https://www.whatsapp.com/?lang=cs)
Aplikace WhatsApp Vám přináší rychlé, jednoduché a bezpečné posílání zpráv a volání zdarma. K dispozici je na telefonech po celém světě. WhatsApp využívá k posílání zpráv internetové připojení Vašeho telefonu, můžete se tedy vyhnout poplatkům za SMS zprávy. Můžete se také spojit ve skupinových chatech a sdílet zprávy, fotografie a videa až s 256 lidmi najednou. Oznámení jednotlivých skupin lze zcela ztlumit nebo si nejrůzněji přizpůsobit jejich nastavení a každou skupinu si můžete také pojmenovat.
Díky hlasovým hovorům můžete komunikovat zdarma. Bezplatné jsou také videohovory, takže si můžete popovídat tváří v tvář ve chvílích, kdy hlasové hovory či textové zprávy prostě nestačí. Hovory a videohovory této aplikace využívají namísto minut v rámci Vašeho paušálu internetové připojení Vašeho telefonu. Nemusíte mít tedy strach z drahých poplatků za volání.
WhatsApp pro web a pro počítač Vám umožňuje snadno synchronizovat všechny své chaty s počítačem a pohodlně tak chatovat na libovolném zařízení. Posílat lze i soubory PDF, dokumenty, tabulky, prezentace a další soubory, aniž byste se museli obtěžovat s e-maily nebo aplikacemi pro sdílení souborů. Můžete posílat dokumenty o velikosti až 100 MB. Snadno tak komukoli doručíte to, co potřebujete.
Whereby (https://whereby.com/)
Whereby je oproti ostatním online nástrojům jednodušší a má méně funkcí. Ke klasickému video setkávání však zcela postačí. Whereby funguje v internetovém prohlížeči a registrace probíhá přes jakýkoliv email. Následně Vám ve free verzi umožní založit jednoduchou soukromou místnost, kam můžete pozvat maximálně 4 další uživatele.
Potřebujete vidět slovíčka napsaná, abyste si je lépe zapamatovali? Pro všechny tyto platformy je samozřejmostí možnost sdílení obrazovky a chatování během videohovoru, což výuku značně usnadňuje a částečně nahrazuje tabuli. Zároveň všechny zajišťují soukromí, tzn. do Vašeho hovoru, skupiny nebo místnosti se dostane jen ten, koho tam pustíte.
Zoom (https://zoom.us/)
Zoom je aktuálně asi nejpopulárnějším z videokonferenčních nástrojů. Zoom je software primárně sloužící k online poradám, tedy k situacím, kdy potřebujeme kvalitně propojit obrazem, zvukem i chatem několik lidí. Je to častá a oblíbená volba velkých i menších korporací.
Studenti si nemusí nic instalovat, ani si vytvářet účet. Pro přístup jim stačí si v prohlížeči otevřít odkaz, který jim lektor zaslal. Mohou se tak k výuce připojit podle potřeby z počítače, tabletu i telefonu. V základní verzi je Zoom na neomezenou dobu bezplatný. Hlavním omezením bezplatné verze je z pohledu výuky maximální délka 40 minut u skupinových videohovorů (hovory 1 na 1 časové omezení nemají).